Su Geçirmez Sıvı Membran Nedir, Nasıl Uygulanır?

Sıvı membran, boya gibi sürülerek uygulanan ve uygulandığı bölgede su izolasyonu sağlayan bir maddedir. Sıvı membran teknolojisi yüksek performansa sahip, UV dayanımlı su yalıtım kaplamasıdır. Her türlü çatı kaplamalarında koruyucu görev görür. Sıvı membranlar enerji tasarrufu sağlaması ve uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Su Geçirmez Sıvı Membran Nedir?

Sıvı membran; su, kauçuk ve özel mineraller ve çeşitli kimyasal maddeler ile bir araya getirildiği özel karışım yöntemleriyle oluşan yüksek elastikiyete sahip bir malzemedir.

Likit membranlar kaliteli ve dayanıklı duvar ve zemin kaplamasıdır. Çatı izolasyonunda su sızıntılarını önlemek için yaygın olarak tercih edilir. Sıvı membran, boya şeklinde sürülerek uygulanır. Uygulandığı bölgede su izolasyonu sağlar. Uzun ömürlü olan ve kolay yıpranmayan sıvı membranlar tamamen su geçirmez özelliktedir.

Sıvı membranlar çatı ve teraslarda kullanımının yanı sıra iç cephelerde de kolaylıkla uygulanarak su yalıtımı sağlanır. Koruyucu katman uygulaması ile doğrudan güneşe maruz kalan yerlerde de uzun ömürlü kullanım seçeneği sunar.

Su Geçirmez Sıvı Membranın Özellikleri

Sıvı membran, yanıcı ve toksik olmayan bir maddedir. Kolay temizlenebilir ve çeşitli renklerde bulunabilir. Çok amaçlı kaplama olarak dizayn edilmiştir. Alt tabaka yüzeylere uygulanabilir. Sıvı membran, beton, galvanizli kaplama, eski fayans ve kereste sızdırmazlığı için elverişlidir.

Sıvı membranlar UV dayanımı yüksek malzemelerdir. Boyanabilir özelliğe sahiptir. Solvent içermezler. Fırça, rulo ya da püskürtme yöntemi ile uygulanabilir. Yüksek kalite ve çok amaçlı kullanım sunan bir su yalıtım malzemesidir.

Su Geçirmez Sıvı Membran Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Sıvı membran kullanımının birçok avantajı bulunur. Bu avantajları sıralayacak olursak;

 • Suya oldukça dayanıklıdır.
 • Uygulandığı yüzeyde esnek, suya ve neme karşı dayanıklı bir tabaka oluşturarak uzun ömürlü yalıtım sağlar.
 • Yüzeye iyi derecede tutunabilir ve yüksek nemli ortamlarda dahi kullanılabilir.
 • Uygulaması oldukça kolay bir malzemedir.
 • UV dayanımı yüksektir.
 • İç ve dış mekân uygulamalarında yaygın olarak tercih edilir.
 • Elastomerik özellikte bir polimerdir.
 • Toksik olmayan ve su bazlı bir üründür.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Soyulma, kabarma ve çatlamaların önüne geçer.
 • Yüzeylere mükemmel şekilde yapışır.
 • Düşük bakım ve onarım maliyeti vardır.
 • Mükemmel sızdırmazlık sağlar.
 • Çevre dostudur.
Su Geçirmez Sıvı Membran Nasıl Uygulanır?

Sıvı membranlar fırça yardımıyla uygulanabilir. Bununla birlikte, püskürtme yöntemi ile uygulama da söz konusudur. Tutunduğu yüzeye iyi yapışma sağlayan sıvı membranlar uygulandığı zeminin ve duvarın yapısını alır. Uygulandığı yüzeyde kalın bir film tabakası meydana getirir. İyi nüfuz edebilmesi için fırça yardımıyla yapılır. Uygulama kalınlığı, yapılacak alanın ve zeminin yapısına göre belirlenir. Uygulaması hızlıdır. Zemine pratik bir şekilde uygulanır. Sıvı membran uygulamalarında doğru kalınlığın ayarlanabilmesi son derece önemlidir. Sıvı membran ince uygulanması halinde zeminde istenen sonuç elde edilemeyebilir. Bu nedenle sıvı membranı yüzeye uygularken en az iki kat olacak biçimde uygulama yapılmasına dikkat etmek gerekir. Membranı uygularken katmanlar arasında kuruma süreleri göz önünde bulundurulmalıdır.

https://www.polinkimya.com/

Önceki yazı
Poliüretan Sıvı Membran Nedir?
Sonraki yazı
Poliüretan Bitüm Kaplama Nedir? Bitüm Esaslı Su Yalıtımı
Hiçbir sonuç bulunamadı.